a
Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 18:00

Pazar - KAPALI

(+90) 212 824 0 300 - (+90) 850 433 5 559

info@kalkanmetal.com.tr

İSTANBUL / Kağıthane

Boz Sokak No: 8/A

Top
 

ÇELİK YAPILAR

Çelik Yapı Nedir ?

Çelik yapı sistemleri, özellikle yüksek maliyetleri ve uzun süreli yapım aşamalarından dolayı betonarme ve ahşap yapı sistemlerine alternatif ve uzun yıllardır tüm dünyada kullanılan yapı sistemleridir. Çelik yapı sistemlerinde amaç, düşük maliyetle, başta deprem gibi doğal afetlere karşı, güvenli, konforlu ve dört mevsim kullanılabilen konutlar üretmektir.

Çelik Yapılar Nerelerde Kullanılır ?

Çelik yapılar; konut, apartman, villa, iş yeri, otel, motel, pansiyon, hastahane, dershane, alışveriş merkezi, fabrika, depo vb. kısacası her türlü binanın yapımında kullanılır. Kullanım alanlarında her hangi bir kısıtlama yoktur.

Hafif Çelik ve Ağır Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Hafif çelik ; Üç kat bina yüksekliğine kadar ev tipi yapılarda. Ağır çelik ise üç kattan daha yüksek gerek konut amaçlı gerekse iş yeri amaçlı yapılarda kullanılır. İkisinin arasındaki fark sadece maliyettir.

Çelik Yıldırımı Çeker mi ?

Hayır, Koruma tesisatı yıldırımı toprağa iletir.

Çelik Zamanla Paslanır mı ?

Hayır, Yapılarda sıcak galvalizli çelik kullanılır. Galvalizle kaplanan çelik hiç bir zaman paslanmaz.

Çelik Depreme Karşı Dayanıklı Mıdır ?

Çelik, Betonarme binalara oranla 5 ile 10 kat daha hafiftir. Depreme karşı alınacak en büyük önlem binanın yükünü hafifletmektir. Çelik, yapıya gelen deprem enerjisini büyük ölçüde yutarak canınızı ve malınızı korur. Deprem tehlikesine karşı en güvenli yapı seçeneğidir.

Çelik Ekonomik Midir ?

Evet, Fabrikasyon taşıyıcı elemanlar düşük fiyata yüksek kalite sağlayarak inşaat süresini azaltır, işçilik maliyetlerini düşürür, uzun ömürlüdür.